Historia firmy Chevron Corporation zaczęła się w 1879 roku, kiedy to w połowie XIX wieku odkryto złoża ropy naftowej w Pico Canyon na północ od Los Angeles. W latach 30 i 40 XX wieku Chevron uzyskał koncesję na wydobycie ropy ze złóż w Arabii Saudyjskiej. W 1948 roku Chevron odkrył złoża ropy Ghawar które do dziś pozostają największymi złożami tego surowca. Rok 1984 przyniósł połączenie z GULF Corporation – wówczas największą fuzję wartą ponad 13 miliardów dolarów.
Texaco znana wcześniej jako The Texas Company została założona w roku 1903 w Teksasie. Ówcześni inwestorzy Panowie Culinan i Schalet nie ograniczali się tylko do poszukiwania złóż ropy ale doprowadzili do powstania pierwszej Rafinerii w Port Arthur w Teksasie a także stworzyli system sprzedaży detalicznej produktów ropopochodnych. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej Texaco kupiło firmę California Petroleum Corporation oraz stało się wiodącą korporacją naftową w USA. Tuż po wojnie Texaco opracowało proces „ciągłej” rafinacji ropy który znacznie zwiększył produkcję m.in benzyny. W latach 50-tych XX wieku produkty oznaczone czerwoną gwiazdą – znakiem rozpoznawczym marki dotarły do Europy, Ameryki Południowej i Azji. Lata powojenne to dynamiczy rozwój oraz inwestycje na całym świecie, tworzenie spółek /m.in z Chevronem/ – tak powstała w Azji marka Caltex. Wchłonięcie kilku mniejszych form jak np Getty Oil w 1984 roku lub kolejna spółka ze skandynawską firmą Hydro Norsk w 1995 spowodowała iż produkty z gwiazdą na dobre zadomowiły się w Europie.
W 2001 roku doszło do gigantycznej fuzji koncertów Chevron i Texaco dzięki czemu ChevronTexaco stał się 2 siłą pod względem wydobycia ropy naftowej w USA oraz jednym z 5 największych gigantów energetycznych na świecie. Transakcję oszacowano na 45 miliardów dolarów. Obecnie w nazwie koncernu został tylko Chevron natomiast nadal Texaco pozostało jako znak towarowy w Chevron Corporation.
W Polsce początki Texaco sięgają 1992 roku a produkty ropopochodne jak oleje i smary produkowane są w nowoczesnej ogromnej fabryce w Belgii skąd trafiają na nasz rynek. Oleje silnikowe do pojazdów osobowych sygnowane są nazwą HAVOLINE /nie mylić z Valvoline/ oleje do pojazdów ciężarowych i sprzętu ciężkiego występują pod linią URSA.
Moto Oil Centrum Bydgoszcz poleca: Polecamy zapoznać się z najwyższej jakości środkami smarnymi do elektrowni wiatrowych, które również mamy w ciągłej sprzedaży.
Zgadnij, ile razy ewoluowała GWIAZDA – znak graficzny Texaco?